Ne Kadar Kredi Kullanabilirim


Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Araçtan öncelikle çekeceğiniz kredi türünü seçin. Seçtiğiniz kredi türüne göre en fazla çekilebileceğiniz vade ve güncel faiz oranı hesaplama aracımız tarafından otomatik olarak çekilir. Daha sonra girmiş olduğunuz toplam gelirinizin %50’si alınır ve ödemiş olduğunuz kredi tutarı düşülerek (tutar girmeniz durumunda) aylık ödeyebileceğiniz kredi taksitiniz bulunur. (Toplam gelirin %50’sinin alınması ülkemizde bankların çoğunluğunun kabul ettiği tutar olmasına rağmen, bazı bankalarda istisnaları mevcuttur.)

Çekilebilecek Kredi Örnek Hesaplama:

Araca toplam gelirinizi 4.000 TL, aylık kredi tutarınızı da 750 TL olarak girdiğinizi varsayalım. Bu durumda, (4.000 TL/2 ) 2.000 TL aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı, (2.000 TL – 750 TL) 1.250 TL ise çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti olarak hesaplanır.

Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarınızın bulunmasından sonra, güncel faiz oranı ve kredi türünün vadesine göre ne kadar kredi çekebileceğiniz araç tarafından hesaplanır. Hesaplanan kredi tutarının anaparası ise alabileceğiniz toplam kredi tutarınız olur. Ayrıca ödediğiniz kredinin kapatılması durumunda ne kadar kredi çekebileceğiniz ise araç tarafından ek olarak hesaplanır.


10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %1,89 344 TL Başvur »
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,90 432 TL Başvur »
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,93 434 TL Başvur »
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele 

*Faiz oranları 20 bankanın “en uygun” kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Kredi Türüne Göre Vadeler

Konut Kredisi 120 Ay (10 yıl)
İhtiyaç Kredisi 48 Ay (4 yıl)
Taşıt Kredisi 48 Ay (4 yıl)

*İlgili mevzuat kapsamında ihtiyaç ve taşıt kredisi en fazla 48 ay vadeli ile kullanılabiliyor. Konut kredisi ise 360 ay vade ile kullanılabilse de 120 aydan sonra faiz oranlarının artmasından dolayı toplam maliyet açısından kazançlı olmadığı için 120 ay vade ile hesaplanıyor. Bu konuda detaylı bilgi yazımızın devamında mevcut.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar özel olarak düzenledikleri kampanyalar dışında maaş katlarına göre değil, yukarıda detaylı olarak hesapladığımız şekilde aylık gelire göre alınabilecek kredi hesaplamasını yapar. Dönemsel olarak yapılan maaş katlarına göre kampanyalar ise genel olarak düzenli ve kesintisiz bir gelire sahip oldukları için memurlar ve emekliler için yapılır. Genel olarak bu kampanyalarda kredi notuna bağlı olarak maaşın 12-15 katı arasında bir üst kredi limiti belirlenir.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olunması
  • Vergi levhası veya aktif SGK kaydına sahip olunması
  • Bankalar ile çalışmaların düzgün olması
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak alınması
  • İhtiyaç ve taşıt kredisinde en fazla 48 ay,  konut kredisinde 360 ay vade talep edilmesi
  • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi

Bu konular hakkında detaylı bilgi için Kredi Çekme Şartları yazımızı inceleyin.

Kolay İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

CEPTETEB Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor İncele »
Enpara.com Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor İncele »
ING Bank E-Kredi Değerlendirme sonucu istenebiliyor Kefil istenmiyor İncele »
N Kolay Kredi (Aktif Bank) Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor İncele »

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için En Kolay Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyin.

Kredi notunuz düşük olduğu için kredi çekemiyorsanız kredi kartına başvurun

Kredi kartı başvurularında kredi notu değerlendirmeye alınsa da kredi başvurularındaki kadar yüksek olması istenmiyor. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı yolu ise aktif ve düzenli olarak kredi kartı kullanmaktır.

Kolay onaylanan kredi kartları

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı 75 TL 75 TL Başvur »
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL Başvur »
Tüm Kartları Göster 

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Vergi Levhalı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküleri
İkamet belgesi *Tapu fotokopisi *Tapu fotokopisi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü *Araç ruhsatı veya faturası *Araç ruhsatı veya faturası Bilanço ve gelir tablosu
*Tapu fotokopisi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
*Araç ruhsatı veya faturası *Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi *Araç ruhsatı veya faturası

* Konut tapu fotokopisi konut kredisi kullanacaklar, taşıt ruhsatı veya faturası taşıt kredisi kullanacaklar için zorunlu belgeler.

Tabloda belirtmiş olduğumuz belgeleri genel olarak bankalar kredi başvurusunda bulunan kişiden zorunlu olarak talep eder. Öte yandan bankalar ile çalışma durumuna göre bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler de talep edilebilir. Ayrıca son dönemde sayıları gittikçe artan belgesiz olarak kredi kullandıran bankaların listesine ulaşmak istiyorsanız Gelir Belgesiz Kredi yazımızı inceleyin.

ne kadar kredi çekebilirim

Çekilebilecek Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

Konut kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vergilerinden muaf olan bir kredi türüdür. Bu vergilerden muaf olması sayesinde ödenen faiz oranında diğer kredi türlerine göre %20 oranında bir kâr sağlar. Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür.

Konut kredisi 360 ay vadeye kadar kullanılabilen bir kredi türüdür. Ancak, ülkemizde faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı çoğunlukla 120 ay (10 yıl) üzerinden kullanılır. Bu sebepten dolayı hesaplama aracımız, 120 ay üzerinden bir hesaplama yapar. 

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz en yüksek taksit tutarınızın 1.400 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 120 ayda, %0,88 faiz oranı ile yaklaşık olarak hesaplama aracı çekilebileceğiniz en yüksek konut kredi tutarınızı yaklaşık olarak 103.000 TL olarak belirler. Hesapladığımız şartlarda 100.000 TL’nin geri ödemesi ise yaklaşık 163.000 TL olur. Öte yandan 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını görmek istiyorsanız konut kredisi sayfamızı inceleyin.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,67 1.935 TL Başvur »
Halkbank Konut Kredisi Başvurusu %1,68 1.943 TL Başvur »
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,15 2.332 TL Başvur »
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele 

Çekilebilecek İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yöntemi

İpotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri yasal olarak en fazla 48 ay vadeli (27.09.2016 tarihinde 36 aydan 48 aya çıkarıldı.) olarak kullanılabiliyor. Bundan dolayı, hesaplama aracı ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarınızı 48 ay vade üzerinden hesaplayarak, bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 1.000 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 48 ayda %1,15 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı yaklaşık 35.000 TL olarak hesaplanır. Bu şartlarda 35.000 TL’nin geri ödemesi ise yaklaşık 48.000 TL olur. Ayrıca 20 bankanın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için ihtiyaç kredisi sayfamızı inceleyin.

Çekilebilecek Taşıt Kredisi Hesaplama Yöntemi

Taşıt kredileri ise yasal olarak en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Bundan dolayı hesaplama aracı, ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarını 48 ay vade üzerinden hesaplayarak bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 1.500 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 48 ayda %1,17 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı 52.000 TL olarak hesaplanır. Bu şartlarda 52.000 TL’nin geri ödemesi ise yaklaşık 72.000 TL olur.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Aylık Gelir Vade Aylık Ödenecek Taksit Tutarı Çekilebilecek Kredi Tutarı
1.400 TL 48 Ay 700 TL 23.000 TL
2.000 TL 48 Ay 1.000 TL 33.000 TL
3.000 TL 48 Ay 1.500 TL

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir